Courses spéciales - 2017 - Special races

Coupe Commémorative Art deVries ~ 2017 ~ Art deVries Memorial Cup

No. Membre/Club Nom/Name Prénom/First Name Bateau/Boat Start Arrivée/Finish
0653 Cynader Leon Farrier 27 50 1
0349 Shepherdson Robin Mirage 24 40 2
BDYC Strath Bill Fireball 45 3
1053 Grosz Pawel Santana 28 45 4
BDYC Hogg James J22 45 5
1062 Tessier Yvon Tanzer 25 40 6
BDYC Provost Marc CL14 10 7
BDYC Brewer Keith C & C 25 35 8
1171 Strong Timothy First 29 30 9
BDYC Waterhouse Alan Catalina 27 25 10
1201 Thibault Maxime Tanzer 26 25 11
BDYC Benett George Mirage 24 30 12
BDYC Jean Pierre Shark 25 13
0814 Beauregard John Soling 27 40 14
0137 Hofmann Henry Soling 27 35 15
BDYC McLean Kevin Mirage 27 30 16
1085 Bordeleau Denis First 29 30 17
0970 Kremar Djuro Kelt 8,5 25 18
1027 Lamarre Claude Tanzer 7,5 15 19
1098 Legault Robert Shark 25 20
1039 Matichak Robert S2 25 21
1156 Lucescu Liviu Hunter 29 25 22
1128 Morin Jean-Claude Hunter 260 20 23
0982 Adcock Tom Lightining 25 24
1159 Darcourt Edmundo Sonic 23 20 25
1160 Nadeau Laurent Tanzer 22 20 26
1055 Kacir Milos Paceship 23 5 DNF
0834 Cullen Ross Nash 26 10 DNF

Single Handed 2017

Overall

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: TCF, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName TCF Single Handed 2017 Total Nett
                September 9, 2017    
                1PM    
1st WS Syloe Santana 28 23608 IPYC P. Grosz 0.986 1.0 1.0 1.0
2nd WS Miles Davis Tanzer 25   IPYC M. Milewski 0.975 2.0 2.0 2.0
3rd WS Napadelices Tanzer 26 584 IPYC Maxime Thibault 0.942 3.0 3.0 3.0
4th WS Free Ride J24 322 IPYC H.Brokamp 0.993 4.0 4.0 4.0
5th WS J.Beauregard Soling 21 IPYC J.Beauregard 0.986 5.0 5.0 5.0
6th WS Therapy II Tanzer 26 (IB) 121 IPYC R. Dods 0.936 6.0 6.0 6.0
7th WS H.Holfmann Soling KC28 IPYC H Hofmann 0.986 9.0 OOD 9.0 9.0
7th SPI Y.Ggaudreault Tanzer 7.5   IPYC Y.Gaudreault 0.926 9.0 DNF 9.0 9.0

Single Handed 2017 - September 9, 2017 at 1PM

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 13:05:00, Course: 39-18-20-39-16-20-39, Wind dir: E, Ave wind: 0-5kmh
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName TCF Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 WS Syloe Santana 28 23608 IPYC P. Grosz 0.986 13:05:00 14:49:50 1:44:50 1:43:22 0:00:00 1.0
2 WS Miles Davis Tanzer 25   IPYC M. Milewski 0.975 13:05:00 14:57:10 1:52:10 1:49:22 0:06:09 2.0
3 WS Napadelices Tanzer 26 584 IPYC Maxime Thibault 0.942 13:05:00 15:06:20 2:01:20 1:54:18 0:11:36 3.0
4 WS Free Ride J24 322 IPYC H.Brokamp 0.993 13:05:00 15:02:30 1:57:30 1:56:41 0:13:24 4.0
5 WS J.Beauregard Soling 21 IPYC J.Beauregard 0.986 13:05:00 15:06:10 2:01:10 1:59:28 0:16:20 5.0
6 WS Therapy II Tanzer 26 (IB) 121 IPYC R. Dods 0.936 13:05:00 15:15:46 2:10:46 2:02:24 0:20:20 6.0
7 WS H.Holfmann Soling KC28 IPYC H Hofmann 0.986 13:05:00 15:25:14 OOD     9.0
7 SPI Y.Ggaudreault Tanzer 7.5   IPYC Y.Gaudreault 0.926     DNF     9.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com