Results are final as of October 11

Overall

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: TCF, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName TCF Sunday Fall Series 1 01pm Sunday Fall Series 2 1PM Sunday Fall Series 1PM Sunday Fall Series 4 1PM Total Nett
1st WS Syloe Santana 28 23608 IPYC P. Grosz 0.986 1.0 1.0 (6.0) 2.0 10.0 4.0
2nd WS Kronopio 2 Tanzer 7.5 313 IPYC M. Milewski 0.926 (18.0 DNC) 2.0 1.0 18.0 DNC 39.0 21.0
3rd SPI Jazz Mirage 24 15970 IPYC R. Sherpherdson 0.945 (18.0 DNC) 3.0 2.0 18.0 DNF 41.0 23.0
4th WS H.Holfmann Soling KC28 IPYC H Hofmann 0.986 3.0 (18.0 DNC) 18.0 DNC 3.0 42.0 24.0
5th WS L.Cynader F27   IPYC L.Cynader 1.176 (18.0 DNC) 6.0 18.0 DNC 4.0 46.0 28.0
6th WS Sarphi II Tanzer 25 62 IPYC Y.Tessier 0.975 (18.0 DNF) 4.0 18.0 DNC 6.0 46.0 28.0
7th SPI Vesna Kelt 8.5 CBK   IPYC J. Kremar 0.949 (18.0 DNC) 8.0 4.0 18.0 DNC 48.0 30.0
8th WS L.Lucescu CS27   IPYC L.Lucescu 0.939 5.0 9.0 (18.0 DNC) 18.0 DNC 50.0 32.0
9th WS Y. Gaudreault Tanzer 7.5   IPYC Y. Gaudreault 0.926 13.0 OOD (18.0 DNC) 3.0 18.0 DNC 52.0 34.0
10th SPI J.Beauregard Soling 21 IPYC J.Beauregard 1.038 (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 1.0 55.0 37.0
11th WS Therapy II Tanzer 26 (IB) 121 IPYC R. Dods 0.936 2.0 (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 56.0 38.0
12th WS Temps sauvage Beneteau First 29   IPYC D.Bordeleau 0.996 4.0 (18.0 DNC) 18.0 DSQ 18.0 DNC 58.0 40.0
13th WS Lablatt bue Mirage 24   IPYC F.Leduc 0.923 (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 5.0 59.0 41.0
14th WS Taino Hunter 260   IPYC JC.Morin 0.939 (18.0 DNC) 18.0 DNC 5.0 18.0 DNC 59.0 41.0
15th WS Aesir Tanzer 26 848 IPYC R.Milot 0.942 (18.0 DNC) 5.0 18.0 DNC 18.0 DNC 59.0 41.0
16th WS Ripple Court CS 30 462 IPYC D. Sladen 1.007 (18.0 DNC) 7.0 18.0 DNC 18.0 DNC 61.0 43.0
17th WS R.Legault Shark 338 IPYC R.Legault 0.911 (18.0 OOD) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 72.0 54.0

Sunday Fall Series 1 – September 13, 2015 at 01pm

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 13:10
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName TCF Start Finish Elapsed Corrected Points
1 WS Syloe Santana 28 23608 IPYC P. Grosz 0.986 13:10 14:25:44 1:15:44 1:14:40 1.0
2 WS Therapy II Tanzer 26 (IB) 121 IPYC R. Dods 0.936 13:10 14:41:08 1:31:08 1:25:18 2.0
3 WS H.Holfmann Soling KC28 IPYC H Hofmann 0.986 13:10 14:36:53 1:26:53 1:25:40 3.0
4 WS Temps sauvage Beneteau First 29   IPYC D.Bordeleau 0.996 13:10 14:47:19 1:37:19 1:36:56 4.0
5 WS L.Lucescu CS27   IPYC L.Lucescu 0.939 13:10 15:32:27 2:22:27 2:13:46 5.0
6 WS Y. Gaudreault Tanzer 7.5   IPYC Y. Gaudreault 0.926     OOD   13.0
7 WS Sarphi II Tanzer 25 62 IPYC Y.Tessier 0.975 13:10 15:03:40 DNF   18.0
7 WS R.Legault Shark 338 IPYC R.Legault 0.911     OOD   18.0

Sunday Fall Series 2 – September 27, 2015 at 1PM

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 13:05, Course: 39-20-18-44-34-26-18-28-20-39
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName TCF Start Finish Elapsed Corrected Points
1 WS Syloe Santana 28 23608 IPYC P. Grosz 0.986 13:05 15:05:27 2:00:27 1:58:46 1.0
2 WS Kronopio 2 Tanzer 7.5 313 IPYC M. Milewski 0.926 13:05 15:17:55 2:12:55 2:03:05 2.0
3 SPI Jazz Mirage 24 15970 IPYC R. Sherpherdson 0.945 13:05 15:16:00 2:11:00 2:03:48 3.0
4 WS Sarphi II Tanzer 25 62 IPYC Y.Tessier 0.975 13:05 15:14:46 2:09:46 2:06:31 4.0
5 WS Aesir Tanzer 26 848 IPYC R.Milot 0.942 13:05 15:23:27 2:18:27 2:10:25 5.0
6 WS L.Cynader F27   IPYC L.Cynader 1.176 13:05 15:01:27 1:56:27 2:16:57 6.0
7 WS Ripple Court CS 30 462 IPYC D. Sladen 1.007 13:05 15:43:05 2:38:05 2:39:11 7.0
8 SPI Vesna Kelt 8.5 CBK   IPYC J. Kremar 0.949 13:05 15:56:05 2:51:05 2:42:21 8.0
9 WS L.Lucescu CS27   IPYC L.Lucescu 0.939 13:05 16:04:08 2:59:08 2:48:12 9.0

Sunday Fall Series – October 11, 2015 at 1PM

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 13:00, Course: 20-28-26-44-18-20-28-39
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName TCF Start Finish Elapsed Corrected Points
1 WS Kronopio 2 Tanzer 7.5 313 IPYC M. Milewski 0.942 13:10 15:07:09 1:57:09 1:50:21 1.0
2 SPI Jazz Mirage 24 15970 IPYC R. Sherpherdson 0.945 13:00 15:14:40 2:14:40 2:07:16 2.0
3 WS Y. Gaudreault Tanzer 7.5   IPYC Y. Gaudreault 0.926 13:00 15:18:08 2:18:08 2:07:55 3.0
4 SPI Vesna Kelt 8.5 CBK   IPYC J. Kremar 0.949 13:00 15:17:18 2:17:18 2:10:18 4.0
5 WS Taino Hunter 260   IPYC JC.Morin 0.939 13:00 15:20:30 2:20:30 2:11:56 5.0
6 WS Syloe Santana 28 23608 IPYC P. Grosz 0.986 13:10 15:32:55 2:22:55 2:20:55 6.0
7 WS Temps sauvage Beneteau First 29   IPYC D.Bordeleau 0.996     DSQ   18.0

Sunday Fall Series 4 – October 11, 2015 at 1PM

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 13:15:00, Course: 18-20-34-44-18-20-39
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName TCF Start Finish Elapsed Corrected Points
1 SPI J.Beauregard Soling 21 IPYC J.Beauregard 0.986 13:15:00 15:05:41 1:50:41 1:49:08 1.0
2 WS Syloe Santana 28 23608 IPYC P. Grosz 0.986 13:15:00 15:06:00 1:51:00 1:49:27 2.0
3 WS H.Holfmann Soling KC28 IPYC H Hofmann 0.986 13:15:00 15:08:00 1:53:00 1:51:25 3.0
4 WS L.Cynader F27   IPYC L.Cynader 1.176 13:15:00 14:52:00 1:37:00 1:54:04 4.0
5 WS Lablatt bue Mirage 24   IPYC F.Leduc 0.923 13:15:00 15:20:00 2:05:00 1:55:23 5.0
6 WS Sarphi II Tanzer 25 62 IPYC Y.Tessier 0.975 13:15:00 15:17:50 2:02:50 1:59:46 6.0
7 SPI Jazz Mirage 24 15970 IPYC R. Sherpherdson 0.945 13:15:00   DNF   18.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com